Повернутися до звичайного режиму

Інформація про заклад

Комунальний заклад «Сахновщинський краєзнавчиймузей»/Files/images/69790881_120481349325868_364122972258041856_n.jpg

КЗ «Сахновщинський краєзнавчий музей» розташований в центрі селища на території Сахновщинського ліцею № 1. Він є одним із об’єктів туристичного маршруту «Визначні місця Сахновщи́ни». Місцезнаходження музею дуже зручне: 5 хвилин ходу від автостанції і залізничного вокзалу. Є можливість припаркувати автобус біля музею.

Історія музею

Свою роботу музей розпочав 5 листопада 1967 року. Ініціатором його створення був учитель української мови і літератури Звізденко Василь Іванович. Разом із вчителями-ентузіастами було зібрано чимало старовинних речей. Активними помічниками у цій справі стали вчителі Сахновщинської середньої школи №1: Карпусь Олександра Андріївна, Кутенко Іван Тихонович, Рясний Михайло Євдокимович, Іванов Ігор Іванович, Костоглодова Емма Антонівна, Рудько Анатолій Іларіонович, Приходько Федір Петрович. До створення музею долучилося багато пересічних сахновщан, які допомагали у зборі музейних предметів. Під керівництвом Василя Івановича музей діяв у різних пристосованих приміщеннях. Коли в середині 70-х років В.І. Звізденко відійшов від справ за станом здоров’я, музей очолив (спочатку на громадських засадах) Ф.П. Приходько і був його директором до 2000 року. Десять років на посаді директора працювала Валентина Андріївна Данильченко. З 1990 року і до сьогодні музей діє в пристосованому приміщенні (стара будівля школи, збудована в 1963 році).

Музей сьогодні

Загальна площа музею 237 м2, експозиційна – 208 м2. Фонди музею нараховують більше восьми тисяч музейних предметів.

Основні експозиційні відділи музею:

- «Наш край в далекому минулому».

- «Природа рідного краю».

- «Етнографія».

- «Жовтневий переворот 1917 року та громадянська війна».

- «Колективізація району. Голодомор 1932-1933 р.р.».

- «Сахновщи́на за часів Другої світової війни».

- «Повоєнний відбудовчий період».

- «Колгоспне виробництво та переробні підприємства».

- «Освіта і культура».

В листопаді 2016 року за ініціативи районного об’єднання інвалідів «Союз Чорнобиль України», в рамках обласного конкурсу міні-проєктів розвитку територіальних громад «Разом у майбутнє», реалізовано проєкт «Облаштування кімнати Чорнобильської слави». В грудні, лютому введено в систему комунікацій експозиції:

- «Чорнобиль: трагедія, подвиг, застереження, пам’ять…», присвячену сахновщанам – учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

- «Солдати війн не починають», присвячену землякам - учасникам бойових дій на території інших держав та учасникам АТО, ООС.

Влітку 2019 року, за підтримки районного об’єднання інвалідів «Союз Чорнобиль України», реалізовано ще один проєкт - «Облаштування зали «Відомі люди Сахновщинського краю», в якій створено три експозиції:

- «Твої люди, Сахновщи́но!».

- «Картинна галерея художників-земляків».

- «Сахновщи́на спортивна».

Стаціонарна експозиція «Наш край в далекому минулому» знайомить відвідувачів з історією заселення краю, з його найдавнішими поселеннями.

Цікавими експонатами представлений відділ «Природа рідного краю»: зуб мамонта, який було знайдено в піщаному кар’єрі села Великі Бучки, клешня велетенського рака, виявлена на березі річки Оріль. В залі «Етнографія» представлені старовинні предмети побуту та знаряддя праці. Унікальним експонатом є братиня – посуд для розпивання меду та вина запорізькими козаками. Виготовлено її із дерева м’якої породи. Можна лише собі уявити в чиїх руках наших славних предків вона знаходилась.

Не менш цікавим є ткацький верстат 1907 року. Наші відвідувачі, особливо діти, звертають увагу на дитячу колиску, яку змайстрували в 1898 році. Гордістю нашого музею є колекція чоловічих та жіночих сорочок. Милують око рушники різного призначення. Особливо цінним є весільний рушник, вишитий на початку ХХ століття та жіноча сорочка, якій більше ста років.

До унікальних писемних експонатів можна віднести Похвальний лист учня Дубовогрядського земського початкового народного училища – Митрофана Безуглого, виданий в 1907 році.

Особливою популярністю серед відвідувачів користується стаціонарна експозиція, яка розповідає про героїзм сахновщан в роки Другої світової війни: окупація району, партизанський рух, звільнення селища та району від нацистських окупантів.

Колгоспне виробництво, переробні підприємства, освіта та культура району представлені в останній експозиції.

В музеї постійно експонуються тимчасові тематичні виставки, присвячені пам’ятним подіям і датам.

Кожен регіон, кожен край має свої особливості і унікальні старовинні об’єкти історії та природи. В Сахновщинському районі такою пам’яткою старовини є Чумацька (Козацька) могила з великим кам’яним хрестом – поховання Григорія Шульги. За переказами старих людей: колись був козак, а потім став чумаком. Як постарів, заповів своїм друзям поховати його там, де помре. Повсюди возив за собою на возі кам’яний хрест і труну вагою 4 тонни. Чумаки виконали його останню волю. Помер він на сахновщинській землі і похований обабіч чумацького шляху на горі над річкою Оріль. Особливо приємно зазначити той факт, що наш земляк мистецтвознавець – Козирод І.І. зміг розібрати напис на хресті. Ось що він прочитав: «Здесъ погребенъ рабъ божий бывшего запорожа казак куреня Калноболоцкого Григорий Захариевъ, сынъ Шулга представился 1783 года декабря дня».

На базі експозицій і виставок нашого музею проводяться уроки пам’яті, зустрічі з ветеранами, тематичні виховні години та інші культурно-освітні заходи.

ЗАПРОШУЄМО ВІДВІДАТИ

КЗ «Сахновщинський краєзнавчий музей».

Наша адреса:

вул. Полтавська, 14

смт Сахновщина,

Красноградський район,

Харківська обл.

ГРАФІК

роботи комунального закладу

«Сахновщинський краєзнавчий музей» на 2023 рік

Понеділок – з 8.00 до 17.15

Вівторок – з 8.00 до 17.15

Середа – з 8.00 до 17.15

Четвер – з 8.00 до 17.15

П’ятниця – з 8.00 до 16.00

Субота, неділя – вихідні

Відвідування безкоштовне.

тел.(05762)- 3-15-87

e-mail: muzey.sahn@gmail.com

Кiлькiсть переглядiв: 90

Дата останньої зміни 22 Лютого 2023

Фотогалерея